هزار میلیارد تومان برای حل معضل پسماند شمال

به گزارش وبلاگ پیشرو، اشکان جهان آرای - ساری-خبرنگار: طی روزهای اخیر فیلمی از جلسه ای رسمی در فضای مجازی منتشر شده که در آن عیسی کلانتری رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در پاسخ به یکی از فعالان محیط زیست گیلان مبنی بر حل مشکل پسماند می گوید که نمایندگان استان های شمالی هیچ قدمی برای حل مشکل پسماند برنداشتند.

هزار میلیارد تومان برای حل معضل پسماند شمال

اشاره کلانتری در این فیلم به بودجه 1/3 میلیارد دلاری است که پارسال در هیات دولت برای حل مشکل پسماند استان های شمالی تصویب شد و در اختیار مجلس قرار گرفت تا قوه مقننه نیز آن را تایید کند، اما کلانتری در این نشست مانند ادعایی که دی پارسال مطرح کرده بود، رسما اعلام می کند که به دلیل پیگیری نکردن کنندگان استان های شمالی این بودجه در راستا دیگری قرار گرفته و برای امور دیگر قرار است هزینه شود. کلانتری که لحنی انتقادی و اعتراض آمیز به این موضوع داشت حتی در بیان انتقاد خود از اصطلاحاتی تند نیز استفاده کرده است.

او در بخشی از فیلم می گوید: دولت برای پسماند 3 استان گیلان، مازندران و گلستان1/3 میلیارد دلار تصویب کرد و به مجلس فرستاد. اولین بار بود که در تاریخ بودجه کشور این اتفاق می افتاد، اما این کنندگانی که در استان تبلیغ می کنند هیچ قدمی برنداشتند و این 1/3 میلیارد دلار از بخش محیط زیست و پسماند در استان های گیلان، مازندران و گلستان برداشته شد. با چه مصیبتی در دولت به دستور شخص رئیس جمهوری آن را تصویب کردیم، اما عینا به بخش دیگری داده شد و صدای کسی هم در نیامد. چه کننده گیلانی و چه کننده مازندرانی؛ یکی بلند نشد کلمه ای مخالف صحبت کند. فقط یک نفر از استان فارس صحبت کرد که مشکل پسماندش در حد یک بیستم شمال هم نیست.

  • ساخت زباله سوز اشتباه است

کلانتری با بیان این که پسماند در حال ویران کردن شمال است، ادامه می دهد: پسماند گیلان را به چیزهای ناممکن گره زدند. گفتند از پسماند شمال برق تولید کنیم. تعدادی سرمایه گذار نامطلع قدم های اولیه را برداشتند و در ادامه راستا، متوقف شدند. در منطقه خشک تولید برق از پسماند هر کیلووات ساعتی 400 تا 500 تومان تمام می شود، اما در شمال چون رطوبت دارد این هزینه به هزار تومان می رسد. سرمایه گذار هم وسط کار ماند. این ایده از اول غلط بود که پسماند شمال را به تولید برق گره بزنند.

این مسئول بیان می کند: شمال برای پسماند نه جای دفن دارد، نه جای انتقال و نه جای تبدیل. سال گذشته دولت هزار میلیارد تومان برای این معضل در نظر گرفت و وزارت کشور آیین نامه اجرایی را تدوین نکرد. امسال دوباره هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شد که ماه گذشته آیین نامه هم به تصویب رسید. اولویت هم شمال کشور است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست معتقد است که با این هزار میلیارد تومان هم حل مشکل پسماند شمال سال ها طول می کشد و باید برای پسماند شمال فکر جدی تری کرد. به گفته کلانتری حجم بالای زباله ها و ورود شیرابه به رودخانه ها سبب شده که 20 کیلومتر انتهای تمام رودخانه های منتهی به دریای خزر شرایط بحرانی زیستی داشته باشند. وی می گوید: واقعا پسماند شمال یکی از معضلات زیست محیطی و اجتماعی کشور است. دولت هم به فکرش است، اما کمی غیرت کنندگان را نیاز دارد.

  • سهم 50 درصدی مازندران

با این که کلانتری از تغییر محل مصرف این اعتبار ویژه سخن می گوید، مسئولان استان از پیگیری و نتیجه دریافت در جذب بودجه مصوب دولت خبر می دهند. سیدمحمد محمدی تاکامی مدیر کل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری مازندران از تصویب اختصاص سهم 50 درصدی این بودجه به مازندران خبر می دهد و می گوید که در تلاش هستند تا نیروگاه زباله سوز ساری تا انتها سال به بهره برداری برسد.

وعده ای که البته چند سال است تکرار می شود و از نگاه رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اقدامی نادرست برای مدیریت پسماند در شمال است. استاندار مازندران نیز در این باره از پیگیری های استانداری و کنندگان خبر می دهد و ماجرای اختصاص 50 درصدی بودجه بیش از هزار میلیارد تومانی را تایید می کند. به گفته مجید حسین زادگان انتها هفته گذشته دولت برای برخی اقدامات مربوط به پسماند 25 میلیارد تومان به استان اختصاص داد. این اظهارات حرف های کلانتری را نقض می کنند و این پرسش را به وجود می آورند که حق با کدام مسئول است؟

  • روایتی دیگر از ماجرا

نایب رئیس مجمع کنندگان استان مازندران و کننده نور و محمودآباد در این باره به وبلاگ پیشرو می گوید: ضمن احترامی که برای آقای کلانتری قائلم باید بگویم اظهارات ایشان درست نیست. کنندگان استان های شمالی و به ویژه کنندگان مازندران در مورد پسماند دغدغه زیادی دارند و پیگیری های زیادی را در مجلس داشتیم. مجمع کنندگان مازندران در بخش پسماند به عنوان یک معضل بزرگ پیگیر هستند و تلاش می کنند که این مشکل را به گونه ای حل کنند.

علی اسماعیلی می افزاید: مجمع کنندگان استان و استاندار سال گذشته جلساتی با وزیر صمت، وزیر امور اقتصاد و دارایی و وزیر کشور برگزار کرد. در نهایت طرحی تدوین شد که برای برخی از کالاهای آلاینده عوارض وضع شود. اعتبار حدود هزار میلیارد تومانی این طرح نیز برای حل مشکل پسماند استان های شمالی به کار گرفته شود. بیشترین سهم نیز به علت حجم بالای زباله و جمعیت بیشتر متعلق به مازندران است. وی اظهار می کند: این که رئیس سازمان حفاظت محیط زیست می گوید بودجه به بخش دیگری رفته درست نیست. استاندار و مجمع کنندگان با جدیت پشت طرح ایستاده اند و طرح نیز در حال به نتیجه رسیدن است و ابلاغ خواهد شد. پیگیری ها مراحل انتهای را می گذراند و مسائل اصلی نیز حل شده است.

نایب رئیس مجمع کنندگان مازندران تصریح می کند: مشکل مازندران این است که حدود 6 برابر جمعیت استان در آن خدمات ارائه می شود. به هر حال گردشگر مسائل خودش را دارد و در بخش پسماند باید چند برابر خدمات دهیم، اما امکاناتی که می دهند به اندازه سرانه جمعیت خودمان است. با طرحی که به تصویب رسیده امیدواریم که پیگیری کنندگان استان، استاندار و اصحاب رسانه به نتیجه برسد و بتوانیم معضل را حل کنیم.

  • 3 هزار میلیارد تومان کمتر

البته این هزار میلیارد تومان که استاندار، مدیر کل دفتر امور شهری و شوراها و نایب رئیس مجمع کنندگان مازندران از آن سخن می گویند و 50 درصدش به این استان اختصاص دارد، حتی در صورت تخصیص نیز نمی تواند به طور کامل مشکل پسماند شمال کشور را حل نماید، زیرا به گفته مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست حداقل مبلغی که برای حل مشکل پسماند باید تامین شود، 4 هزار میلیارد تومان است. با این حال همین هزار میلیارد تومان هم می تواند تا حد زیادی مشکل را برطرف کند. البته اگر تخصیص یابد و ادعای کلانتری در مورد اختصاص این بودجه به بخشی دیگر درست نباشد.

منبع: همشهری آنلاین

به "هزار میلیارد تومان برای حل معضل پسماند شمال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هزار میلیارد تومان برای حل معضل پسماند شمال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید