ایالت ساراواک در یک نگاه

به گزارش وبلاگ پیشرو، ایالت ساراواک که یکی از بزرگترین ایالت های مالزی است، با تعداد زیادی از جاذبه های متنوع و هیجان انگیز یکی از مقاصد مهم گردشگری در مالزی محسوب می گردد.

ایالت ساراواک در یک نگاه

ساراواک یکی از ایالت های مالزی، واقع در قاره آسیا است. این ایالت که در شمال غربی جزیره بورنئو قرار گرفته است، از شمال شرقی با ایالت صباح، از جنوب با منطقه کالیمانتان اندونزی و از شمال با کشور برونئی مرز مشترک دارد. مرکز این ایالت کوچینگ است.

ساراواک 2,770 میلیون نفر جمعیت و مساحتی با ابعاد 124.5 هزار کیلومترمربع دارد. 42٪ جمعیت این ایالت را مسیحیان تشکیل می دهند و بعد از آن مسلمانان با 32٪ در رده بعدی قرار دارند. پیروان بودیسم با 13٪ و پیروان ادیان چینی با 6٪ اقلیت جمعیت را شامل می شوند. زبان اکثر مردم ساراواک مالایی است و بخشی از این ایالت نیز به زبان بورنئویی صحبت می نمایند.

در راس امور ایالت ساراواک، حاکم قرار گرفته است. حاکم موظف به انتخاب افراد برای سِمت های بسیاری است که این کار را با توصیه دولت فدرال مالزی انجام می دهد. در راس حکومت ایالت، نخست وزیر قرار گرفته است که معمولا رهبر حزب غالب در شورای مقننه است. نوع حکومت در این ایالت به سیستم مجلسی وست مینستر شباهت دارد و این ایالت، صاحب اولین مجلس مالزی بوده است.

در طول جنگ دنیای دوم، ساراواک به مدت 3 سال تحت اشغال نیروهای ژاپنی درآمد و بعد از جنگ، این ایالت مستعمره سلطنتی انگلستان شد. در سال 1963، انگلستان حکومت این ایالت را به خود ساراواک تحویل داد و ساراواک به همراه تعدادی دیگر از ایالت ها فدراسیون مالزی را تشکیل دادند.

ساراواک آب و هوایی استوایی دارد. دمای هوا از 23 درجه سانتی گراد در ساعات اولیه روز تا 32 درجه تغییر می نماید. میزان بارندگی سالانه در این ایالت به 4.6 هزار میلیمتر می رسد.

عمده حمل نقل در ایالت ساراواک با استفاده از اتوبوس صورت می گیرد. اتوبوس ها برای رفت و آمدهای بین ایالتی و همچنین برای جابجایی بین ساراواک و ایالت صباح، کشور برونئی و پونتیاناک در کشور اندونزی سرویس های مناسبی ارائه می دهند. خط تراموای کوچینگ، از کوچینگ، ساماراهان و بعضی مناطق دیگر عبور می نماید. فرودگاه بین المللی کوچینگ نیز در جنوب غربی این شهر قرار گرفته است.

از شهرهای مهم ایالت ساراواک می توان به کوچینگ، میری، سیبو و بینتولو اشاره نمود.

سوغاتی های خوراکی ساراواک شامل برنج باریو، اسنک های متنوع تابالویی و خوراکی گران قیمت و مشهور لانه پرنده می گردد. از سوغاتی های دیگر ساراواک می توان انواع باتیک، صنایع دستی چوبی، حصیربافی های گوناگون و منجوق دوزی های بومی را نام برد.

شما می توانید برای خرید به بازار مرکزی سیبو (Sibu Central Market) و سیتی وان مگامال (CityOne Megamall) مراجعه کنید.

از محبوب ترین دیدنی های ساراواک پارک ملی گونونگ مولو (Gunung Mulu National Park) است. این پارک ترکیبی از شگفتی های طبیعی، هیجان انگیزترین غارهای دنیا و صخره های سنگی گوتیک وار را در خود دارد.

برای آشنایی با مردمان بومی ساراواک روستای فرهنگی ساراواک (Sarawak Cultural Village) گزینه ی خوبی به شمار می رود. شما در این روستا می توانید با سنن و صنایع دستی این مردمان آشنا شوید و از موسیقی و پایکوبی های بومی لذت ببرید.

غارهای این ایالت یکی از عمده ترین دیدنی های ساراواک را تشکیل می دهند که از آن جمله می توان به غارهای مولو (Mulu Caves)، غار دیر (Deer Cave)، غارهای ویند شو (Wind Show Caves)، غارهای فری (Fairy Caves) و غارهای نیا (Niah Caves) اشاره نمود.

اگر به جاذبه های تاریخی و مذهبی علاقه دارید، می توانید به ساختمان قدیمی دادگاه کوچینگ (The Old Courthouse)، موزه ساراواک (Sarawak Museum)، معبد تائو پک کونگ (Tua Pek Kong) و موزه چینی ها (Chinese Museum) سر بزنید.

برای دوستداران طبیعت و حیوانات نیز پروژه اورانگوتان بزرگ (The Great Orangutan Project)، باغ ارکیده ساراواک (Sarawak Orchid Garden) و حیات وحش سمن گا پیشنهاد می گردد.

منبع: کجارو / sarawaktourism.com / sarawak.gov.my / lonelyplanet / tripadvisor.com / en.wikipedia.org

به "ایالت ساراواک در یک نگاه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایالت ساراواک در یک نگاه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید