رونق زیست بوم نوآوری ایران با 1100 شرکت دانش بنیان حوزه سلامت

به گزارش وبلاگ پیشرو به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مهدی الیاسی هم افزایی میان فراوری علم و زیست بوم نوآوری ایران را فرصتی قابل توجه برای شرکت های نوآور و دانش بنیان دانست و اضافه نمود: رشد فزاینده علم و فناوری در ایران به استناد تازه ترین گزارش شاخص جهانی نوآوری، ماحصل تعامل سازنده میان حوزه فراوری علم با زیست بوم کارآفرینی و نوآوری کشور است.

رونق زیست بوم نوآوری ایران با 1100 شرکت دانش بنیان حوزه سلامت

معاون سیاستگذاری و توسعه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان این که زیست بوم نوآوری سلامت کشورمان، یکی از محورهای مورد توجه در گزارش شاخص دنیای نوآوری سال 2019 بوده است، اظهار کرد: گزارش سال 2019 شاخص دنیای نوآوری که حوزه سلامت را مورد آنالیز قرار داده، برای اولین بار و در فصلی مستقل، به آنالیز نوآوری های پزشکی در جمهوری اسلامی ایران پرداخته است.

الیاسی، با اشاره به رشد چشمگیر صندلی ایران در فراوری علم بر اساس گزارش شاخص دنیای نوآوری در سال 2019 گفت: به استناد جدیدترین گزارش شاخص دنیای نوآوری که در سال 2019 منتشر شده است، ایران در دو دهه اخیر در فراوری علم تحولی چشمگیر داشته و به رتبه های برتر دنیا در حوزه های پیچیده ای نظیر فناوری نانو رتبه 4، مهندسی پزشکی رتبه 12، زیست مهندسی رتبه 9 و رتبه هشتم زیست مواد در سال 2017 رسیده است.

وی اضافه کرد: بر اساس این گزارش، کوشش های توسعه علم، فناوری و نوآوری برای تحول در بخش سلامت به هم افزایی میان عرضه سرمایه انسانی، ارتقای نظام فناورانه و زیست بوم نوآوری منجر شده است.

معاون سیاستگذاری و توسعه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از اهمیت این گزارش در ارائه تصویری از صندلی مقایسه ای کشورها در یک حوزه خاص گفت و ادامه داد: گزارش سالانه شاخص دنیای نوآوری، وضعیت نوآوری در یک حوزه موضوعی را در کنار رتبه بندی کشورها مورد آنالیز و چشم اندازها و چالش های نوآوری در آن را حوزه مورد بحث و تحلیل قرار می دهد.

به گفته معاون سیاستگذاری و توسعه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، این گزارش بیان می نماید که زیست بوم نوآوری در حال گسترش بخش سلامت در ایران، توسط مجموعه ای پویا از سیاست ها، مشوق ها و نهادهای تنظیم گر پشتیبانی می گردد . همچنین در زیست بوم نوآوری سلامت ایران، هم افزایی مناسبی بین سیاست ها و تنظیم گری شگل گرفته و به صورت هم زمان از طرف عرضه و تقاضا نوآوری سلامت پشیبانی به عمل آمده است.

الیاسی با اشاره به این که این گزارش نوآوری در طرف عرضه نوآوری، زمینه را برای نوآوری های درون زا در بخش سلامت فراهم آورده در شرایطی که راهکار های متداول (واردات دارو و تجهیزات پزشکی) گران قیمت و بعضاً به دلیل تحریم ها سخت بوده است.

پیشرفت ایران در تربیت نیروی انسانی دانش آموخته

وی به ارزیابی صندلی ایران بر اساس شاخص توسعه انسانی سازمان ملل (HDI) در این گزارش اشاره نمود و گفت: بر اساس این گزارش، میانگین طول عمر در ایران از 51.1 سال در دهه 1360 شمسی به 76.2 در سال 1397 رسیده که افزایش قابل توجه 25 ساله در سه دهه گذشته را نشان می دهد.

معاون سیاستگذاری و توسعه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، پیشرفت آموزش و تربیت نیروی علمی توانمند و نخبه را یکی دیگر از محورهای مورد توجه این گزارش مطرح کرد و اضافه کرد: نوآوری های پیشرفته پزشکی به وسیله آموزش پزشکی در حال گسترش، حمایت از تحقیق و توسعه در دانشگاه ها و بنگاه ها و خلق سیاست ها و زیست بوم حامی نوآوری در حال تکثیر است.

وی اضافه کرد: بر اساس این گزارش، زیست بوم نوآوری سلامت در ایران توسط 19300 عضو هیأت علمی 65 دانشگاه علوم پزشکی، 37450 منتشرات علمی و 1859 درخواست ثبت اختراع در سال 2018 پشتیبانی شده و از ظرفیت بالایی برای میزبانی پژوهش های پیچیده در حوزه سلامت برخوردار است.

الیاسی همچنین نظام آموزش سلامت را از دیگر بخش های مورد توجه گزارش شاخص دنیای نوآوری برشمرد و گفت: شبکه توزیع یافته و کارآمد دانشگاه های علوم پزشکی در سراسر کشور مسئول آموزش پزشکی و نیز پژوهش در مورد مسائل سلامت و بیماری های منطقه ای هستند. این شبکه در 100 درصد مناطق شهری و 98 درصد مناطق روستایی، خدمات اولیه سلامت را در اختیار ایرانیان قرار داده اند.

افزایش تنوع نقش آفرینان زیست بوم نوآوری حوزه سلامت در ایران

معاون سیاستگذاری و توسعه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، از شناسایی و توجه به طیف گسترده و متنوعی از بازیگران در اکوسیستم نوآوری سلامت ایران در این گزارش گفت و ادامه داد: از جمله این نقش آفرینان به سازمان های سیاست گذار و تنظیم گر مانند وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سازمان غذا و دارو، اداره کل تجهیزات پزشکی، سازمان ملی استاندارد ایران، هیأت امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران و ستاد توسعه زیست فناوری اشاره شده است.

الیاسی با بیان این که بیش از 1100 شرکت دانش بنیان در این گزارش مورد توجه قرار گرفته است، اضافه کرد: 739 مرکز پژوهشی، از جمله انسیتو پاستور، موسسه رازی و پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری، 4 پارک علم و فناوری و 78 مرکز رشد کسب و کار اختصاصی حوزه سلامت به علاوه 27 پارک و 68 مرکز رشد وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری که در حوزه های مرتبط با سلامت فعال هستند از بخش های دیگری هستند که گزارش شاخص دنیای نوآوری در زیست بوم نوآوری سلامت ایران مورد توجه قرار داده است.

توانمندی ایران در فراوری تجهیزات و ابزارهای حوزه سلامت

معاون سیاستگذاری و توسعه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، همچنین به بخش دیگری از این گزارش درباره پیشرفت های ایران در حوزه تجهیزات آزمایشگاهی و پزشکی اشاره نمود و اضافه کرد: این گزارش با اشاره به این که در دو دهه گذشته پیشرفت های قابل توجهی در بازار بخش سلامت در ایران حاصل شده است، سیاست ها و برنامه های حمایتی در فراوری تجهیزات پزشکی ایران ساخت را یک گام اثرمند در رونق این حوزه می داند.

وی ادامه داد: بر اساس این گزارش، نمایشگاه سالانه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت داخل، هیأت امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران با ارائه حمایت ها، تسهیلات و یارانه به خریداران تجهیزات پزشکی از مهم ترین سیاست های طرف تقاضای نوآوری در بخش سلامت ایران محسوب می شوند.

الیاسی با بیان این که گزارش Gii در سال 2019، اجرایی شدن قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان را یکی از اقدامات موثر در توسعه فراوری تجهیزات آزمایشگاهی، مهندسی پزشکی و تجهیزات حوزه سلامت می داند، مطرح کرد: قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان و صندوق نوآوری و شکوفایی با حمایت از بیش از 1100 شرکت دانش بنیان در حوزه سلامت و اختصاص 85 میلیون دلار حمایت از 474 پروژه نوآوری پزشکی به وسیله صندوق نوآوری و شکوفایی، نقش قابل ملاحظه ای در توسعه نوآوری پزشکی در ایران داشته است.

تأکید بر اهمیت رونق بازار داخلی محصولات دانش بنیان

معاون سیاستگذاری و توسعه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به نقش موثر مراکز رشد و نوآوری در حوزه سلامت اشاره نمود و اضافه کرد: این گزارش بیان می نماید که ایجاد زیرساخت ها برای رشد و شکوفایی نوآوری ها در حوزه سلامت اثرمند بوده است؛ از جمله این که مرکز رشد لوازم و تجهیزات پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران در دو دهه گذشته عملکرد بسیار خوبی در حمایت از توسعه تجهیزات پیشرفته پزشکی ساخت داخل داشته است.

الیاسی، از نقش مؤثر اقدامات معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای تضمین خرید خارجی محصولات دانش بنیان ساخت داخل گفت و ادامه داد: به طور مثال در حاشیه سفر اخیر معاون علمی و فناوری رییس جمهوری به کشور روسیه، موافقت نامه فراوری مشترک ربات جراح سینا در روسیه به صورت SKD امضا شد.

پیشرو در فراوری داروهای زیستی

معاون سیاستگذاری و ارزیابی راهبردی معاونت علمی و فناوری همچنین به توانمندی ایران در حوزه دارویی با تمرکز بر داروهای زیستی در گزارش شاخص دنیای نوآوری سال 2019 اشاره نمود و اضافه کرد: بر اساس این گزارش، ظهور و گسترش بخش داروهای زیستی در ایران که بخشی پیچیده و با فناوری پیشرفته است، میزبان تعداد نسبتاً زیادی بنگاه پیروز صادراتی است.

سهم 70درصدی شرکت های داخلی از بازار دارویی ایران

الیاسی با بیان این که در بازار 4.5 میلیارد دلاری دارو در ایران، سهم شرکت های داخلی از این بازار 70 درصد است، اضافه کرد: بر اساس این گزارش، در سال 1397، 97 درصد اقلام دارویی مصرف شده فراوری داخل بوده و 67 درصد از ماده موثره دارویی (APIs) مورد استفاده برای فراوری داروها در داخل کشور فراوری شده است.

وی اضافه کرد: ارزش بازار تجهیزات پزشکی نیز در ایران 2.5 میلیارد دلار می باشد، 30 درصد این بازار در اختیار بیش از 100 فراوری کننده داخلی است.

معاون سیاستگذاری و توسعه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اظهار کرد: گزارش شاخص دنیای نوآوری در سال 2019 اجرای طرح تحول سلامت در ایران را یکی از گام های اثرگذار در افزایش دسترسی به خدمات حوزه سلامت می داند و عنوان می نماید با اجرای این طرح، سهم بیماران از هزینه های پرداختی، از 37درصد کل هزینه ها به 10 درصد در مناطق شهری و 5 درصد در مناطق روستایی رسیده است.

صادرات 60 میلیون دلاری داروهای زیستی ایران ساخت

الیاسی با بیان این که گزارش Gii بخش داروهای زیستی به عنوان یکی از حوزه های پیروز و پیشرفته سلامت در ایران اشاره می نماید، اضافه کرد: ایران توانسته است علاوه بر افزایش قابل توجه ساخت داخلی و خودکفایی دارویی، 60 میلیون دلار صادرات سالانه برای کشور به همراه داشته باشد که بخش قابل توجهی از این صادرات به کشورهای اروپایی بوده است. این فراوریات، صرفه جویی ارزی سالانه حدود یک میلیارد دلار را برای کشور به ارمغان آورده است.

وی ادامه داد: بر اساس این گزارش، بخش زیست فناوری در ایران با قدمتی نزدیک به یک قرن (از زمان تأسیس انسیتو پاستور و موسسه رازی)، با حمایت سازمان یافته سیاستی توانسته داروهای متعدد و پیروزی در درمان اِم اِس، انواع سرطان (از جمله سرطان پستان)، اختلالات سیستم ایمنی بدن، ناباروری، اختلالات استخوانی و ماهیچه ای و هموفیلی را با هزینه بسیار پایین در مقایسه با نمونه خارجی و با قابلیت دسترسی بسیار بالا در اختیار ایرانیان قرار دهد.

رشد سریع توسعه شرکت های دارویی زیستی در ایران

به گفته معاون سیاستگذاری و ارزیابی راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تازه ترین گزارش شاخص دنیای نوآوری می گوید رتبه ایران در فراوری علم دنیای حوزه زیست مهندسی و زیست فناوری در سال 2017، به ترتیب نهم وسیزدهم دنیا بوده است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "رونق زیست بوم نوآوری ایران با 1100 شرکت دانش بنیان حوزه سلامت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رونق زیست بوم نوآوری ایران با 1100 شرکت دانش بنیان حوزه سلامت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید